Çok Engelsiz YazılarMateryal ve Etkinlikler

Bir Günümü Nasıl Öğrenirim?

Çoklu yetersizlikten etkilenmiş görmeyen öğrenciler için rutinlerin düzenli olması önemlidir. Günlük rutin sırasının öğrenciye öğretilmesi, onun kendini rahat hissetmesi ve nitelikli iletişimi güçlendirmek için gereklidir.

Çok duyulu öykü ile rutin akışının öğretilmesi, öğrencinin tüm duyularını kullanarak bu akışı somut halde anlamasını sağlar. Her öğrencinin kendine özgü rutin akışına uygun bireysel çok duyulu öyküler hazırlanabilir. Bu öykülerde öğrencinin kendi isminin kullanılması gerekir. Kendi hayatını konu alan öyküler öğrencilerin dikkatini çeker ve bu öğretimden keyif almasını sağlar. Ayrıca öğrenciyi okur-yazarlık kültürünün içine alır.

Günlük Rutin Akışını Konu Alan Çok Duyulu Öykü Örneği

Çok duyulu öykü Ali isimli bir öğrenci için onun günlük rutinlerini kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Öykü bir kutu içerisinde ve 6 sayfadan oluşmaktadır. Kutunun kapağı öykünün kapak sayfası olma özelliği taşımaktadır. Öykünün her bir sayfası A3 boyutunda mukavvadır. Sayfalarda 1-2 cümle ve bu cümlelerdeki eylemlere ait gerçek nesneler yer almaktadır. Cümleler hem büyük punto hem de Braille yazıdır. Nesnelerin her biri sayfalara cırt cırt ile sabitlenmiş, öğretim sırasında sayfalardan rahatça çıkarılabilecek konumdadır. Her sayfada sayfa numarası vardır. Ayrıca her sayfa ile birlikte kullanılabilecek bir saat tasarlanmıştır.

Öykünün okunması sırasında saat ve cümleler eşleştirilmelidir. Sabah, öğle, akşam ve gece kavramlarına vurgu yapılmalıdır. Her bir cümlenin yetişkin tarafından okunmasından sonra öğrencinin ilgili nesnelerle zaman geçirmesine fırsat verilmelidir.

Çok Duyulu Öykünün sayfaları ve Saat

Materyali Hazırlayan: Mehmet Onur KARATAŞ (Gazi Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği Öğrencisi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir