Çok Engelliler

İster çok engelli diyelim ister birden fazla yetersizliği olan çocuklar. Ya da isterseniz başat engeliyle adlandırın; görme ve ek engeli olan çocuklar gibi. Sonuçta vardığımız nokta aynıdır; çocuğunuz birden fazla yetersizlikten etkilenmiştir. Günümüzde bu terimleri kullanmadan “görme+zihinsel engelli” yada “görme+işitme engelli” gibi tanılanan çocuklarımızın birden fazla yetersizliğin etkisiyle daha fazla gereksinimleri olduğunun farkına varmalıyız.

Düşünün bir kere, sadece göremeyen bir çocuğunuz olduğunda çevreyi nasıl anlayacak? Etrafında olan biten hakkında nasıl bilgi edinecek? Yürümeyi, yemek yemeyi, giyinmeyi, konuşmayı vb. nasıl öğrenecek? Yardıma ihtiyacı var. Aynı zamanda zihinsel yetersizlikten etkilendiğini düşünün. O zaman bunları öğrenmek için hem görmesi hem de bilgiyi işlemlemesi engellenmiş olacak. Tabi ki daha fazla desteğe ihtiyacı vardır.

Öğretmenler ve aileler olarak bu çocukların gereksinimlerini nasıl karşılayacağımızı bilemediğimiz zorlandığımız anlar olması doğaldır. Ama şunu bilmeliyiz ki bu çocukların öğrenebilecekleri çok şey var, yeter ki doğru yolu bulabilelim.

Doç. Dr. Pınar ŞAFAK