Çok Engelsiz YazılarGüncel

“Çok Engelsiz” Ambleminin Taşıdığı Anlam Nedir?

 

www.cokengelsiz.com, ağır ve çoklu yetersizliği olan (AÇYE) çocukların eğitimi kapsamında öğretmenlere, ailelere ve öğretmen adaylarına bilgiler sunmaktadır. Bu website için hazırlanan amblem, website amacına yönelik bir anlama sahiptir.

Nedir Bu Anlam?

“Çok Engelsiz” amblemi, mavi renkli ve “ÇOK Engelsiz” kelimeleri ile Ç harfinin çengelinde ters duran bir dal mavi ortanca (Hydrangea) çiçeğinden oluşmaktadır. Çok Engelsiz yazısında E harfi ortanca çiçeği gibi ters tasarlanmıştır.

E harfi ve ortanca çiçeğinin ters biçimde olması, AÇYE çocukların birbirlerinden farklı özelliklere sahip olduğunu simgelemektedir..

Amblemde ortanca çiçeği neden seçilmiştir?
Ortanca çiçeği geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Ortanca çiçeği renk değiştirebilen bir bitkidir. Beslendiği su ve toprak çiçeğin rengini etkilemektedir. Örneğin asitli beslenme çiçeğin mavi, kireçli toprak besini çiçeğin pembe açmasını
sağlar. Sulama suyuna eklenen limon tuzu bile çiçeğin mavi açmasına yol açabilir. Renk değişimi sağlanabilen ortanca çiçeği, AÇYE çocuklar için sergilenen nitelikli davranışların çocuklardaki olumlu değişimi artırdığını temsil etmektedir. Dolayısıyla her çocuğun öğrenebildiğini hatırlatmaktadır.

Ablemin mavi renk ile hazırlanmış olması özgürlük ve huzur ile ilişkilidir. Bu renk AÇYE çocukların bağımsızlığına önem verilmesini simgelemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir