Çok Engelsiz YazılarGüncel

DÜNYADAN MESAJLAR

Tüm dünya son haftalarda COVID-19 salgını nedeniyle benzer günler yaşıyor. Herkes evde kalarak salgının bitmesini bekliyor. Bu sırada evde kaliteli zaman geçirmek için uğraş veriyor.

Tüm dünyanın içinde bulunduğu bu zorlu süreçte en önemli şey motivasyonu düşürmemek ve uzaktan da olsa birlikte olmayı başarmaktır. Böylece bu dönem en verimli şekilde en az zararla atlatılacaktır.

Bu süreçte ebeveynlerin ve öğrencilerin belki de her zamankinden fazla desteğe ihtiyacı var. Bu doğrultuda dünyanın çeşitli yerlerinde aynı amaç çerçevesinde çalışan ve bu süreci yaşayan uzmanlara bu dönemde çoklu yetersizlikten etkilenmiş görmeyen çocukların ebeveynleri için mesajlarının ne olduğunu sorduk.

 

İşte o mesajlar;

 

Marianne RIGGIO – ABD

“Sevgili ebeveynler, eminim ki çocuklarınızı evde meşgul etmek ve öğrenmelerini sağlamak için yaptıklarınız hem bir nimet hem de zorlu bir görev. Size tavsiyem, önce çocuğunuzun ebeveynleri olduğunuzu hatırlamanızdır. Ebeveynler çocuklarına öğretmenlerden farklı bir şekilde öğretirler. Ailenizin günlük yaşamını aksatmadan çocuğunuzun öğrenmesine yardımcı olabildiğiniz için şanslısınız. Türkiye’deki çocuklar, şimdiye kadar tanıştığım en yetenekli ve özverili öğretmenlerden birine sahip olduğu için çok şanslılar. Kendisi benden sizinle bir mesaj paylaşmamı istedi. Hepimizin hayatında rutinlere ihtiyaç var. Özellikle çocuklarınız için rutinler önemlidir. Bu nedenle, lütfen mümkün olduğunca günlük bir rutine devam edin. Rutinler rahatlatır ve etkinliklerin tekrarlanması öğrenmelerine yardımcı olacaktır. Dışarı çıkabileceğiniz bir yerde yaşıyorsanız çok şanslısınız. Yürüyüşe çıkmak veya bir salıncak varsa çocuğunuzla birlikte sallanmak harika faydalar içerir. Çocuklarınızı onlarla yaptığınız etkinliklere daha fazla katılmalarını sağlayın. Hem zevk aldığınız hem de çocuklarınızla birlikte çalıştığınız şeyleri bulun. Yemekten sonra masayı birlikte silebilir, çamaşırları katlayabilir veya basit ev işleri yapabilirsiniz. Her etkinlik sırasında onlarla konuşmak ve sohbet etmek, dil girdisi vermenin harika bir yoludur. Eğer çocuğunuzla birlikte eğleniyorsanız, çocuğunuz öğreniyor demektir. Son olarak, kendinize biraz zaman ayırın. Sizin sağlıklı ve mutlu olmanıza çocuğunuzun ihtiyacı var. “

 

Ami TANGO – ABD

“Sevgili ebeveynler, Amerika’dan selamlar. 20 yılı aşkın süredir bu alanda çalışıyorum. Bu süreçte size önerim, çocuğunuzun sizin için ne kadar özel olduğunu anlaması için yoğun günlerde ona zaman ayırmanız. Sabah uyandığında ya da akşam yatmadan önce bunun için iyi bir zaman olabilir. Rahatlatıcı ve dinlendirici bir melodi bularak çocuğunuza şarkı söyleyin. Şarkıyı kendiniz oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzun vücudunun farklı kısımlarına dokunarak/masaj yaparak şarkınızla ona mesaj verin. Şarkınız gözlerini seviyorum, burnunu seviyorum, ağzını seviyorum, saçlarını seviyorum gibi sözlere sahip olabilir. Bu tür etkinlikler aynı zamanda dokunuşlarınızla çocuğunuzun kaslarını, sinir sistemini rahatlatır; vücut bölümleriyle ilgili kavram edinimini olumlu etkiler.”

 

Jigna JOSHİ – İNDİA

“İndia’da özel eğitim alanında proje yöneticisi olarak çalışıyorum. İnanıyorum ki tüm çocuklar öğrenebilir. Çocuklarınıza öğrenmeleri için fırsat vermelisiniz, anlamaları ve cevap vermeleri için yeterli zaman vermelisiniz. Öncelikle onlara inanın! Siz çocuklarınızın en iyi öğretmenisiniz.”

 

Moatasem AFANA – İSRAİL

“İsrail’de ergoterapist olarak çalışıyorum.  Bu dönemde çoklu yetersizlikten etkilenmiş görmeyen öğrenciler için online uzaktan eğitim hizmeti sunuyoruz. Çocuklar günlük zorluklarla karşı karşıya oldukları için bu zor bir süreç. Çocuklar için ev içi rutinler oluşturmaya ve bununla ilgili onlara takvim (program) hazırlamaya çalışıyoruz. Türkiye’deki değerli ebeveynler; bu, eğitim sürecine tam olarak dahil olmak ve takımın aktif bir üyesi olmak için iyi bir fırsat. Evde kalın, sağlıklı kalın.”

 

Emine AYYILDIZ – TÜRKİYE

Okul rutin demektir, rutinle, yaşayarak ve tekrarlayarak daha iyi ve kalıcı öğrenilir. Okul arkadaş demektir. Herkesin yaşıtlarıyla olmaya ve onlarla keyifli vakit geçirirken aynı zamanda onlardan model alarak ve birlikte öğrenmeye gereksinimi vardır. Okul öğretmen demektir ve iyi bir öğretmen yaşam demektir. Çok engelli görmeyen bir çocuk bilgisayar ekranından duyduğu öğretmenine elleriyle dokunmak ister. Görme-işitme engelli bir çocuk ise eğer bu iki duyusunda da fazlaca bir kayıp varsa maalesef o ekranda beliren yüzü göremeyecek ya da sesi duyamayacaktır. Bu durumda, bu günler geçip yavrularımız okullarına ve öğretmenlerine kavuşana kadar bizlerin seslerini ve dokunuşlarını çocuklarımıza götürecek olanlar sizlersiniz sevgili anne babalar. Sizler çocuklarınızı en iyi tanıyan, birlikte yol aldığımız, çocuklarımız için beraber mücadele ettiğimiz yol arkadaşlarımızsınız. Çocuğunuza zaten pek çok şeyi ilk gösteren, öğreten sizlersiniz ve biz alana gönül vermiş eğitimciler bu süreçte sizin emrinizdeyiz. Bizlerin sizin için hazırladığımız eğitimler yine sizlerin istekleri ve katkılarıyla gün geçtikçe artacak. Yine de bu günler bitip, okullarımız açıldığında birbirimize yeniden merhaba diyebilmek ve birlikte daha sağlıklı günler görebilmek en büyük duam.

 

Natalia QUİNTERO – ARJANTİN

“Bu zor zamanda çocuklarla ne yapacağımızı bilemediğimizde 6 önemli strateji düşünmeliyiz. 1. Çocuğunuz için anlamlı aktiviteler yapın ve gerçek nesneler kullanın. 2. Çocuğunuzun bağımsızlığını teşvik edin. Mümkün olduğunca bağımsız yapabileceği etkinlikleri seçin. 3. Takım çalışması içerisinde olun. Çocuğunuzun evde ve okulda yaptıklarını düşünün. Öğretmen-aile işbirliği içinde olun. 4. Etkinliklerin ve kişilerin aynı olduğu günlük rutinler oluşturmaya çalışın. Örneğin kahvaltı, oyun, öğle yemeği, banyo, dinlenme gibi. 5. Çocuğunuzun ilgisini takip edin ve geliştirin. Önce çocuğunuzun nelerle ilgilendiğini düşünün. Çocuğunuzun ilgilendiği, yapmaktan hoşlandığı, sevdiği şeylerle başlayın. 6. Çocuğunuzun seçim yapmasına fırsat oluşturun. Örneğin hangi giysiyi giyeceğini, hangi yiyeceği yiyeceği, hangi bardaktan suç içeceği gibi durumlarda seçenek sunun. Unutmayın! Küçük seçimlerle başlarız ve sonra hayatımızda büyük kararlar alırız. Umarım bu günlerde herkes evinde huzur içindedir, daha önce zaman ayıramadığı şeylere bu günlerde zaman ayırıyordur. Kendinize iyi bakın.”

 

Ve cokengelsiz web sitesi yöneticilerinin mesajları;

 

Pınar ŞAFAK – TÜRKİYE

“Merhaba Sevgili ebeveynler, Karantina günleri bize aslında birbirimize ne kadar değer verdiğimizi gösterdi. Bu süreçte birbirimizi desteklemek için hep birlikte yeni yollar bulmaya çabaladığımızı görüyoruz. Siz aileleri çocuklarınızla baş başa kaldığınız şu günlerde öğretmenlerinizin sizleri desteklemeye devam ettiğini sevinç ve gururla izliyorum. Biz de çokengelsiz ekibi olarak sizleri desteklemekten mutluluk duyarız. Siz sevgili aileler ve onların özverili öğretmenleri; bizlere katılmanız, yaptıklarınızı paylaşmanız, sorularınızı sormanız bizi sizlere daha iyi bir destek vermeye itecektir. Ayrıca desteğe ihtiyacınız olan eğitsel konulara ilişkin taleplerinizi iletirseniz biz de çalışmalarımızı o yönde arttırmaya çalışırız. Yetersizlikten etkilenmiş çocuklarımızı birlikte destekleyerek daha güzel ve sağlıklı günlerde yüz yüze çalışabileceğimiz günlerde görüşmek dileğiyle. Sağlıkla kalın, evde kalın.”

 

Derya UYAR – TÜRKİYE

“Değerli ebeveynler; eminim okullara yine bahar gelecek, yine öğrencilerle cıvıl cıvıl olacak. Ama şimdi evde kalma zamanı! Emin olun ki öğretmenler öğrencilerini, öğrenciler de öğretmenlerini çok özlüyor. Hepimiz için zorlu olan bu süreçte öğretmenler ve aileler nasıl takım olunabileceğini gösteriyor. Unutmayın ki takım olmak çocuklarınız için en önemli güçlerden biridir ve siz takımın en önemli parçasısınız. Çünkü çocuğunuzu en iyi tanıyan kişi sizsiniz. Körsağır ünlü pedagog Helen Keller şöyle der; “Yalnız bir şey yapabiliriz ama birlikte çok şey yapabiliriz.” Bizler de çokengelsiz ekibi olarak bu düşünce çerçevesinde buluşuyoruz. Takımımızın parçası olan dünyanın farklı bölgelerindeki meslektaşlarımıza sizler için ilettikleri özel mesajlar için sonsuz TEŞEKKÜRLER.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir