Materyal ve Etkinlikler

Örnek Etkinlik

Çoklu yetersizlikten etkilenmiş çocuklarla sınıf ortamında yapılacak etkinliklerin öğrenciler için işlevsel olması son derece önemlidir.

Öğrencinin yaşına uygun ve onun için anlamlı becerileri işlevsel rutinlerle sınıf ortamına taşımak gerekir.

Görsellerde Shark Tank projesi kapsamında Mitat Enç görme engelliler ortaokulunda hazırlanan model sınıfta uygulanan bir etkinlik yer almaktadır.

Çoklu yetersizlikten etkilenmiş bir öğrenci için saç tarama, ellerini silme ve ellerine krem sürme becerilerini içeren 3 sayfalık bireysel bir kitap hazırlanmıştır. Her bir sayfada 1 cümle ve cümledeki eylemin yapılmasını sağlayan nesne vardır. Kitap sayfaları mukavvadır ve nesneler cırt cırt ile sabitlenmiştir. Öğrenci kortikal görme bozukluğuna (CVI) sahip olduğu için görsel karmaşıklığı önlemek adına kitap sayfaları siyah tasarlanmış, öğrenci masası siyah örtü ile kaplanmıştır. Böylece öğrencinin nesne ve yazılara görsel olarak kolay ulaşımı hedeflenmiştir.

Bu etkinlik her sabah öğrenci ile birlikte yapılarak rutin haline getirilmiştir. Böylece gerçek nesnelerle çok duyulu bir yaklaşım takip edilmekte, öğrencinin okuryazarlık becerileriyle yaşantısı artırılmakta, günlük hayatında karşılaştığı anlamlı becerilere katılımı için fırsat verilmektedir. Dolayısıyla motor, bilişsel, akademik, iletişim gibi birçok beceri alanı desteklenmektedir. Ayrıca yazı ile eylemin art arda sunulması yazıyı anlamlandırma için iyi bir fırsattır.

Etkinlikte öğretmenin elleri öğrencinin ellerinin altında yazıya dokunurlar ve öğretmen cümleyi seslendirir. Aynı şekilde sayfadaki nesneyi alırlar ve eylemi beraber gerçekleştirirler. Beraber sayfa çevirerek devam ederler. Öğrenci rutine alıştıkça ve yapılanları anlamlandırdıkça öğretmen ellerini öğrencinin ellerinin altında tutma yardımını azaltarak rutin devam eder.

Öğretmenin ellerinin altta olmasının nedeni öğrencinin yapılanları anlamasını/takip etmesini/katılımını artırmak, istediği zaman ellerini çekebileceğinin farkında olmasını yani öğretmene güvenmesini sağlamaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir