Çok Engelsiz YazılarProgram ve Değerlendirme

Portfolyo Değerlendirmesi

Dönemin/yılın son günü yeni başlangıçlar için özel bir gündür!

Dönem/yıl sonunda öğrencilerin ilerlemeleri birçok yol ile belgelenmektedir. Öğrenciler ve aileleri bu belgeleri görmek için sabırsızlanırlar.

Bu özel günde bazı öğrenciler için becerilerin sadece sayısal değerlerle değerlendirilmiş olması anlam açısından yetersiz kalmaktadır.

Çok engeli öğrenciler sahip oldukları becerileri her zaman, her yerde ve herkesle beraber sergilemezler. Dolayısıyla öğrendiklerini değerlendirmede bazı yanılgılar oluşabilir.

Dönem/yıl sonunda çok engelli öğrencilerin öğrendiklerini değerlendirmenin ve bunu ailelerle paylaşmanın en doğru yollarından biri portfolyo hazırlamaktır.

Portfolyo değerlendirmesi, öğrencinin yapabildiklerini ve ilerlemelerini yansıtan gözlenebilir kanıtlar içeren (öğrencinin günlük yaşamda gerçek ortamlardaki performansını kanıtlayan resimler, semboller, yazılar, fotoğraflar, iş örnekleri, videolar ve öğretmen notları vb.) değerlendirme yaklaşımıdır.

Portfolyoda yer alan dokümanlar öğrencinin başlangıç performansını, ilerlemelerini ve son performansını göstermeye hizmet eder.

Öğretmen sene başında portfolyo içeriği için hazırlanmaya başlar, belirlenen süre (bir dönem ya da bir yıl) sonuna kadar kayıt alır. Bu kayıtlardan, öğrencinin zaman içinde gelişimini gösteren ürünler seçer.

“Seçilen ürünler bugüne kadar yapılmış en iyi işi yansıtmalıdır.”

Portfolyonun öğrencinin ilerlemelerini, sınıf seviyesine ya da zeka yaşına göre değil gelişim aşamalarına göre göstermesine dikkat edilmelidir.

Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

Portfolyo bu 3 bileşen baz alınarak hazırlanmalıdır. Bu bileşenlerin yaratıcı ve görsel ağırlıklı hazırlanması önemlidir.

  1. Kapak

Öğrenci resmi ile öğrenciyi temsil edecek öğelerle hazırlanır. Yaratıcı ve eğlenceli fikirler kullanılması dikkat çeker.

  1. İçindekiler

Portfolyoyu inceleyen kişilere yol göstermesi amacıyla, kişileri içeriğe kolay yönlendirici şekilde hazırlanır. Örneğin yapışkanlı not kağıtları ile kısa erişim yolları hazırlanabilir.

  1. Ana Bölüm

Bu kısım, öğrencinin ilerlemelerini BEP’e uygun olarak en iyi şekilde yansıtmalıdır.

Bu kısmın içeriğinin nasıl hazırlanacağı konusunda aşağıdaki görseller yardımcı olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir